Moje stranky o kaprarine

Články

Čeští rybáři jsou v základě dvojího ražení. Ti první mají svůj oblíbený revír či dokonce své milované místečko, na kterém stráví naprostou většinu času věnovaného rybařině. Ti druzí rádi poznávají nové vody, ať už v nedalekém okolí, nebo na druhém konci republiky či dokonce v zahraničí. Osobně patřím spíš k té druhé skupině, proto jsem se v posledních letech za kapry vydal také do Rumunska, Francie, Maďarska, Polska a dalších zemí Evropy. To jsem ještě netušil, jaký poklad se skrývá nedaleko za našimi hranicemi...
Poohlédnu-li se několik měsíců zpátky, vybavím si malebnou pražskou hospůdku, akci pořádanou kluky z Kapří pohody a jeden z bodů programu, který se zabýval Kaprařským Maratónem na Liptovské Maře. Musím se přiznat, že můj prvotní náhled na tyto závody byl negativní. Už ani nevím, co ve mě zlomilo rozhodnutí se jich zúčastnit.
Duben
První letošní výpravu jsme s kamarádem Radkem naplánovali na Velikonoce. Velké naděje jsme si nedávali, šlo nám spíš o to, být po dlouhé zimě zase u vody. Opět jsme potřebovali zažít tu neopakovatelnou atmosféru kaprařské výpravy, se vším co k ní patří. Jako náš cíl jsme si vybrali jednu jihočeskou přehradu.

Novomlýnské nádrže

20.1.2007 - Aleš V.

      O těchto vodních nádržích se napsalo už mnohé. V mnoha věcech se budu opakovat, ale pokusím se obecně známé informace doplnit svými postřehy, které jsem na březích těchto jezer získal.
      Pod Pálavskými vrchy se nachází tři nádrže, které jsou v rybářské literatuře označovány jako Dyje 5, 6 a 7. Jejich velikost a úživnost z nich dělají jedny z nejlepších rybářských revírů a co se týká velikostí a množstvím kaprů, tak asi i nejlepší v ČR.kapr musov dyje 7
kaprarske-hacky      Všichni jsme si to už určitě zažili. Obrovský tah, prohnutý prut, ječící brzda, silon mizící v dáli. Snad právě pro tento pocit chodím i já k vodě. Ale co to? Jak rychle vše začalo, tak rychle i vše končí. Jsem znechucen, co se stalo? Smotávám prut a očekávám brzké zjištění důvodu nezdaru. Háček! Nejmenší, přesto jedna z nejdůležitějších součástí udice.
  V závere augusta 2006 sa na Slovensku na vodnej nádrži Liptovská Mara (2160 ha) konal 2. ročník pretekov v love kaprov na boilies Kaprársky maratón Liptovská Mara 2006.
      Spolu sa na Liptovskej Mare chytilo počas tohtoročného 2. ročníka Kaprárskeho maratónu 501 bodovaných kaprov nad 5 kg s celkovou hmotnosťou 4070,55 kg. Nebodovaných kaprov do 5 kg sme zaznamenali 620. Najväčším úlovkom súťaže bol kapor s hmotnosťou 16,58 kg. Bodovanú rybu nezaznamenalo len 19 tímov z celkového počtu 90 loviacich dvojíc.kaprarsky maraton
    Určitě to už znáte také. Sedíte u prutů a čekáte, až vás ten divný předmět upozorní na jízdu. Čekáte, čekáte a ono nic…
      To je přesně ten moment, kdy začínáte pochybovat o správné volbě nástrahy. Co jsem to zase koupil, měl jsem vzít raději ty červený, osmnáctka je velká. Jiná možnost je přebít. Dám tam pelety. Rozhodnuto. Už se nemohu dočkat, až to pojede. Ještě že jsem si trochu pelet doma udělal. A jsme u toho. Vše začíná doma přípravou výroby pelet. Poodhalím část svých tajných receptů.

pelety
V tomto článku bych se chtěl zaměřit na způsob vnadění, který je sice finančně náročnější, ale zato přináší nevšední zážitky spojené s ulovením těch největších ryb v dané lokalitě. Úspěch této metody závisí hlavně na vhodné a velmi kvalitní návnadě, která je schopna zaujmout rybu dlouhodobě, a tak se v podstatě stát její přirozenou potravou.autor článku s kaprem
Asi každý rybář může potvrdit, že podvodní překážky přitahují ryby jako magnet. Slouží jako přirozený úkryt a často i jako zásobárna přirozené potravy. V těchto místech se ryby zdržují pravidelně a po většinu dne je nic nenutí tato místa opouštět . Je tedy logické, že rybář toužící po úspěchu se bude snažit lovit v blízkosti překážek a často i přímo mezi nimi.
pěkný kapr ulovený na velkou vzdálenost v překážkách
Při toulkách za rybím dobrodružstvím zjišťuji, že je důležité naplánovat si taktiku krmení a vše, co s tím souvisí. Podle svých zápisků jsem přišel na to, že v podstatě není možné použít jednu taktiku na různých lokalitách. Ještě nedávno jsem kladl velký důraz na přesnost dopravení nástrah a návnad na jedno místo. Je to jistě základ všeho a správné uložení nástrahy je více než důležité. Pomocí přesného vnadění a nastražování jsem dosáhl mnoha pěkných výsledků, ale věděl jsem, že stále mám rezervy k tomu, abych nachytal ještě víc vělkých kaprů. Pátral jsem po tom, proč ne vždy kapři reagují na nabízenou potravu tak, jak bych si představoval. Došel jsem k závěru, že - stejně jako u lidí - u kaprů hraje skladba potravy významnou roli. Abyste mě správně pochopili: v tomto článku se rozhodně nechci zaměřit na složení boilies, ale na složení, množství a vhodné použití krmení v té, či oné situaci.
složení návnady na kapry
1  
2  
3