Moje stranky o kaprarine

Testy

Značka Daiwa má na našem trhu dobré jméno, ale je známá jako "drahá". Zde máte naviják nabízející kvalitu Daiwy za zajímavých 2300 Kč.

Naviják je vybaven přední zdolávací a zadní únikovou brzdou (Bite‘n‘Run System), nekonečným antireversem, namotáváním vlasce na cívku se zpětným kónusem pro delší hody a protizkrutovou rolničkou. Má dvě kovové cívky, přičemž náhradní je bez magnésiové hrany (aspoň myslím, že to je magnésium).
Jedná se o momentálně nejvyšší řadu navijáků baitrunner se zadní brzdou od firmy Shimano. Mají 8 ložisek, dvě kovové cívky s pomalou oscilací, floating shaft a mnoho dalších vychytávek, které tato značka nabízí. Popisovat každou z nich by bylo asi zbytečné, můžete se o nich dočíst v katalozích na webu, popíši jen své zkušenosti s jejich používáním, konkrétně v nejmenší velikosti 5000.

Shimano Antares 3,60m 2,75lb FA

Vybrat si dnes mezi kaprovými pruty není vůbec snadné. Nabízených modelů je ohromná spousta a pouhý pohled, obtěžkání nebo i letmé vyzkoušení v prodejně může být velmi zavádějící. Nejeden rybář se dal oklamat precizně vyvedeným designem a koupil si něco, co mu pak při praktickém použití přineslo víc rozčarování než radosti. Osobně kaprové pruty měním až na výjimky téměř každou sezónu. Někdy se při výběru strefím hůře, někdy lépe. Šťastnou ruku jsem měl i tenkrát, když jsem zvolil dvaatřičtvrtělibrové Antaresy od Shimano. I když jsem navijáky a přívlačné pruty této firmy používal již dlouho předtím, s kaprovými pruty Shimano jsem do té doby neměl žádnou zkušenost.

Shimano Titanos XT 10000

I když jsem měl občas surfové navijáky vypůjčené od německých kolegů, Titanos jsou první, které doopravdy vlastním. Co mě přimělo ke koupi tak velkého navijáku ? V poslední době často chytám na velkou vzdálenost a stahování těžkého olova z 250 a více metrů není s menšími navijáky nijak příjemné. Navíc při záseku je zapotřebí navinout co nejvíc vlasce, aby se háček zasekl hlouběji a ryba nespadla. A surfový naviják díky velkému průměru cívky navine na jedno otočení kličkou téměř dvakrát tolik co středně kapacitní navijáky.

Bivak KEVIN NASH HURRICANE

Jelikož jsem v poslední době dostal spoustu otázek na bivak Hurricane firmy Kevin Nash, rozhodl jsem se shrnout své zkušenosti s Hurricanm do tohoto testu. Co mě přimělo k jeho koupi? Než jsem si jej opatřil, vlastnil jsem Big boy Shelter Roda Hutchinsona. Nikdy jsem k němu neměl vážné výhrady, ale dvě věci mi na něm nevyhovovaly. Jednak to bylo zdlouhavé stavění, což mi vadilo zejména při mých častých přesunech. Navíc byl pro jednoho zbytečně velký, měl jsem problém se s ním vejít na stísněná místa. Když jsme jezdili na ryby ve dvou, nutil nás jeden bivak zůstat v těsné blízkosti, což vždy nebylo vzhledem k rozložení prutů ideální. Proto jsme se se Sváťou rozhodli na místo jednoho velkého pořídit si každý svůj menší, rychle stavitelný bivak.

Shimano Super Baitrunner XTE 10000

Baitrunnery neboli volnoběžky mají mezi Shimano navijáky již dlouhou tradici. Svoji první zkušenost jsem udělal s 5010kami, které mě přesvědčily o přednostech navijáků s dvěma brzdnými systémy. Postupně jsem vyzkoušel také 8010, 4500 US, Big Btr L a 8000 RE. Čím se liší Super XTE od těchto modelů?

logoJe příposlech k hlásičům přepych, nebo důležitá součást kaprařovy výbavy?
logoPokud někdo začíná s kaprařinou, narazí na jeden problém, a to jsou finance. V tu chvíli začne řešit problémy typu, co si koupit a za kolik. Stejně nakonec dojde k tomu, že se bude muset uskromnit. A právě pro ty, co nemají dostatek financí, je tu naviják Tica Scepter.